Čierna fazuľa v bielej ryži - príbeh Kubánca na Slovensku

Autor: Adriana Bagova | 5.3.2009 o 16:00 | Karma článku: 11,02 | Prečítané:  5002x

Tak sa u nás na začiatku cítil latino spevák a muzikant Lazaro z Kuby. Vyzerá však skôr ako z čokolády, veď si na ňom aj decká testujú, či mu farba neschádza:) Takže, ak máte radi čokoládu, latino hudbu a srdečných ľudí, potom sa vám Lazaro hneď zapáči. Vyzerá, usmieva sa na vás ale najmä hreje na duši, keď spieva a hrá, ako tá najchutnejšia čokoláda. Je skvelé, že dnes sa, tento rodený Kubánec, cíti u nás ako doma a že si tu našiel priateľku Slovenku, s ktorou chce spojiť svoj osobný život.

Lazaro de Jesus Hodelin Thomas s priateľkou KatkouLazaro de Jesus Hodelin Thomas s priateľkou KatkouFoto k článku Zuzana Minarovičová

Nuž nech je to tak či onak, veľa fajnšmekrov si vie nájsť srdcu blízke miesta, kde sa hodiny stanú minútami a čas preletí ako v dobrom napínavom príbehu. Ja na dôvažok milujem miesta, kde sa hudba rinie ako osviežujúci prameň v horúcom lete a kde človek zabudne na každú boľačku a odíde naplnený takou radosťou, aká sa nedá za nič na svete kúpiť. Pre mňa je takým miestom Casa del Havana v Bratislave.

Lazarovi Kuba samozrejme chýba, i keď už na Kube cítil, že sú potrebné zmeny, najmä v komunikácii s okolitým svetom

"Kubánske utorky", keď v Havane hrá od 22 hodiny zhruba do pol noci kapela Lazaro y su Sabor latino s frontmanom Lazarom de Jesus Hodelin Thomas, sú tým pravým kubánskym miestom pre mňa. Ešte stále tu môžete piť kubánsky rum v Mojite či v Cuba Libre, milovníci môžu vyfajčiť kubánsku cigaru a všetci môžu k tejto zmesi pôžitkov počúvať aj pravú kubánsku hudbu - salsu, son, bachatu, čaču či merengue. Ak máte chuť a je trošku miesta, tak si môžete aj zasalsovať. Ibaže v Havane je, podľa mňa, miesta tak pre 10 párov malých nôh, takže musíte tancovať naozaj telo na telo, výhovorky nepomôžu, milé dámy:)

Mi destino - môj osud, tak Lazaro často označuje svoje rozhodnutia, cesty a aj príchod na Slovensko

Ja keď mám svetabôl a zavítam do Havany, odchádzam zabudnuvšia na všetky problémy sveta a rozradostená ako v detstve. Veď keď Lazaro spustí moje srdcové skladby Oye como va (Počúvaj ako to ide) alebo Chan chan, či ich skvelú hitovku Sabor Latino (Príchuť latina), vo mne hrá každá žilka, každý sval. Keď do toho jeho hudobníci ale i on sám spustia hru na nespočet nástrojov, na klavír, basu, bicie, či vynikajúce dychy a keď k nim pribudnú tradičné rytmické nástroje clave, maracas či guirro, tak je to tá pravá salsa búrka v duši. Svaly sa napínajú, ruky vyklepávajú rytmus clave, ústa spievajú so spevákom, celé telo cíti čierny rytmus čiernej hudby a na dôvažok od originálneho Kubánca. No čo môže byť pre fajnšmekra lepšie ako toto? Čo môže byť horúcejšie ako kubánska hudba hraná a spievaná Kubáncom? Láska? Dobre, poďme teda aj k nej. Ale pekne po poriadku.

Lazarove hudobné vzory sú široké - Benny Moré, Barbarito Diez Orquestra Arragon, Beatles, Los Van Van, Abba, Bob Marley, Bruce Springsteen, Ibrahim Ferrér, ktorý je dokonca z jeho rodiny

Lazarov príbeh sa začal na Kube v pravom centre salsy, v Santiago de Cuba, kde sa narodil.  Jeho rodina dodnes žije na Kube. Mama mu, žiaľ, krátko po príchode na Slovensko zomrela a rodina žila bez otca, má však na Kube 3 súrodencov. Vyštudoval tu aj Hudobnú školu - Escuela de la Musica, kde študoval najprv hru na saxofón a neskôr spev. Samozrejme postupne k tomu pridával aj hru na ďalšie nástroje, na piano, na gitaru, no a samozrejme aj na perkusie a rytmické nástroje, ktoré som už spomínala. Zoznam nástrojov, na ktoré hrá, je naozaj impozantný. Jeho predkovia z maminej strany pochádzajú z Jamajky a možno práve tento karibský mix mu dal do vienka osobitý hudobný talent a hlas, ktorým teší milovníkov salsy a v poslednej dobe i tanga.

Lazaro má Slovensko rád, aj naše Rulandské šédé, naše dobré -ice, Katkinej maminy kapustnicu a tatkov tatarák

Na Kube účinkoval v Cabaret Parisien, v prestížnom hoteli Nacional v Havane, kde bol jedným z 12 spevákov, stočlenného kabaretného súboru. Neskôr sa mu s vlastnou kapelou Mi son podarilo získať krátkodobé umelecké angažmány v iných krajinách. Zo svojho prvého zahraničného angažmánu priviezol svojej mame televízor, preto naň rád spomína. Zoznam navštívených krajín, kde vystupoval, je naozaj pôsobivý. Ako prvé to bolo Mexiko, potom Venezuela, ale aj Chile, Guadalupe, Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Holandsko, Izrael a Palestína. Cesta na Slovensko bola jedenástou a je doposiaľ najdlhšou. Páčil sa mi jeho názor, že Kubánec pochopí aké veľké možnosti napredovania má, až keď opustí Kubu. Rovnako ako známy herec Andy Garcia, speváčky Celia Cruz či Gloria Estefan. Z tohto dôvodu a samozrejme pre vyšší zárobok začal cestovať. Veď za dva mesiace vonku vedel zarobiť viac ako za celé pôsobenie na Kube dovtedy.

Lazarovi sa tu nepáči akurát sychravé počasie a keď sú prázdne ulice alebo sa ľudia nebavia, vtedy mu najviac chýba Kuba, kde sa ľudia bavia a tancujú na ulici na priedomí

Na Slovensku je od roku 2005, kedy prišiel práve na kontrakt do Casa del Havana. A tu ho aj stretla láska. Zoznámenie nášho black and white páru, alebo mliečno - čokoládového páru, ako sme sa smiali, teda Kubánca Lazara a Slovenky Katky z Bratislavy, prebehlo vďaka Katkinej návšteve kurzu salsy v Havane clube. Bolo to len na tretí deň, ako Lazaro prišiel na Slovensko. Lazaro teda veru vie správne využiť čas, páni:) Katka sa učila tancovať salsu asi len tretiu hodinu a Lazaro si ju obzeral a obzeral, až sa postavil a povedal jej pár slov o tom, ako by to mala tancovať. On nevedel po slovensky a ona v tom čase po španielsky, napriek tomu mu odpovedala, že na 3. hodinu to podľa nej nerobí zle, čomu sa nedalo oponovať. Dalo sa však príjemne pokomunikovať, zoznámiť sa s dievčaťom. No a podarilo sa. .

Lazaro našiel v Katkinej rodine druhý domov, zvlášť s tatkom si pri slivovičke či hruškovici ako chlapi rozumejú

Dnes síce Katka platí za toto stretnutie rôznymi predsudkami, k najväčším perlám patrila otázka, "či jej nestačil slovenský, či potrebuje čierny...?" Nuž to, ponechám ako dáma, bez komentára. Snáď len vystačí povedať, že srdcia si nevyberajú podľa farby pleti, národnosti, pôvodu a podobne. Všetky srdcia sú totiž slepé. A tak nie je otázka, či je pre Katku černoch lepší ako biely ale čo má na ňom rada a čo on na nej. Jej odpoveď bola, že Lazaro je dobrý srdcom, niekedy až príliš. A jeho odpoveď bola, že Slovenky sú oveľa temperamentnejšie ako Kubánky, čo sme neskôr v diskusii identifikovali ako slobodnejšie výchovou a drzejšie či priebojnejšie. Katka naozaj nie je submisívne žieňa. Momentálne Lazarovi pomáha s organizačnými vecami okolo jeho vystúpení a snaží sa mu robiť manažérku.

Lazaro má rád aj slovenských umelcov, Janu Kirschner, IMT smile, Mekyho Žbirku aj Lúčnicu:)

Lazaro je totiž dušou umelec a nie manažér. Chce najmä tvoriť a aj tvorí vlastné hudobné formácie a skladby. Možno neviete ale na Kube je taký zvyk, že meno kapelníka je vždy na prvom mieste pred menom kapely, pretože je jej dušou. Preto aj Lazaro y su Sabor latino znamená Lazaro a latino príchuť. Je to latino skupina zložená zo slovenských hudobníkov, ktorú založil a pre ktorú aj skladá a aranžuje skladby. Na Slovensku vystriedal kapiel viac, možno ste zachytili aj predchádzajúce formácie ako Mango salseros alebo Charanga Cubana. Mňa najviac potešilo, že okrem spevu a hrania hitoviek skladá aj vlastné skladby. Má ich už sedem a pracuje na ďalších. Na vlastné cédečko potrebuje minimálne jedenásť. Staré, hoci krásne, hity nie sú jeho cestou, aj keď sú to moje srdcovky. Nás, salseras a salseros alebo pekne po slovensky povedané, salsovníkov teší, že Lazaro skladá nové skladby a tým pádom obohacuje aj svet salsy. A to je skvelé. Držím mu v tom palce.

Lazarov úsmev vyjadruje jeho prístup k životu, Kubánci si užívajú život s málom

Compay Segundo, autor môjho obľúbeného hitu Chan Chan, o vzniku tejto skladby povedal krásne slová: "Ja som nezložil Chan Chan, ja som ho vysníval. Sníval som hudbu. Raz som sa zobudil s melódiou v hlave, počul som nástroje, všetko veľmi jasne. Pozrel som sa z balkóna a nevidel som nikoho, ale počul som to. Akoby to bolo hrané na ulici. Ja neviem, čo to bolo. Jedného dňa som sa zobudil počúvajúc tie štyri tklivé tóny, dal som im slová inšpirované detskou poviedkou z môjho detstva, Juanita a Chan Chan a vidíte, dnes je spievaná všade...
Rovnako úspešné hudobné sny prajem aj ja Lazarovi, aby tie sny boli stále krajšie a krajšie, aby nás tešil svojou hudbou, spevom, priateľským úsmevom a stiskom ruky ešte dlho a aby sa medzi nami cítil stále ako doma....

Na Kube je mnoho farbieb pletí, bieli, čierni, kávoví či čokoládoví a nikto si z rôznych farieb pletí nič nerobí, naopak sú na ňu hrdí.

Autorka: Adriana Bagová

Foto k článku: Zuzana Minarovičová

Bratislava, 04.marca 2009

Rozhovor bol autorizovaný v plnom znení.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Matovič predstavil sociálny balíček, počíta aj s trinástym dôchodkom

Obedy zadarmo nahradí dvojnásobný daňový bonus na dieťa.


Už ste čítali?